Перерахунок пенсії з 1 березня 2019 року

• Перша категорія – одержувачі пенсій за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія яким призначена із застосуванням середньої заробітної плати 3764,40 грн. Це пенсії, призначені до 1 січня 2018 року (у 2018 році для обчислення пенсії застосовувалася середня заробітна плата 5377,90 грн.)
  • Друга категорія – одержувачі пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія яким призначена із застосуванням середньої заробітної плати 3764,40 грн. Це пенсії, призначені до 1 січня 2018 року військовослужбовцям строкової служби (при призначенні пенсій військовослужбовцям офіцерського складу та контрактникам розмір їхньої пенсії визначається від грошового забезпечення і не залежить від розміру середньої заробітної плати).
  • Третя категорія – одержувачі пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія яким призначена із застосуванням середньої заробітної плати 928,81 грн. Це пенсії, призначені до 1 січня 2019 року із заробітку за роботу в зоні відчуження (пенсії чорнобильців, визначені в мінімальному розмірі, не перераховуються).

Яким чином проводиться індексація пенсій?

На 17% (на коефіцієнт 1,17) збільшується середня заробітна плата, яка враховується для обчислення пенсії. Для першої та другої категорій: 3764,40 грн. х 1,17 = 4404,35 грн.

Після цього розрахунок пенсії проводиться звичайним способом, за формулою, визначеною статтею 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме: збільшена на 1,17 середня заробітна плата множиться на коефіцієнт заробітної плати особи (цей коефіцієнт у кожного індивідуальний і залежить виключно від отримуваної особою протягом трудової діяльності заробітної плати) та на індивідуальний коефіцієнт страхового стажу.

Для третьої категорії: 928,81 грн. х 1,17 = 1086,71 грн. Після цього розрахунок пенсії проводиться звичайним способом, за формулою, визначеною пунктом 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, а саме: збільшена на 1,17 середня заробітна плата (1086,71 грн.) множиться на коефіцієнт заробітної плати особи (цей коефіцієнт у кожного індивідуальний і залежить виключно від отримуваної особою заробітної плати за роботу в зоні відчуження) та на відсоток втрати працездатності.

При цьому, якщо внаслідок проведеного перерахунку розмір підвищення не досягає 100 грн., встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Хто має право на встановлення одноразової доплати до пенсії?
  Повинно виконуватися одночасно 4 умови:
  1. особа одержує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  2. пенсія призначена до 1 січня 2019 року;
  3. розмір пенсії після проведення індексації менший за 1669,20 грн. (40% від мінімальної заробітної плати);
  4. наявність у чоловіків 25/35 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до жовтня 2011 року – 25 років; якщо після жовтня 2011 року – 35 років); у жінок 20/30 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до жовтня 2011 року – 20 років; якщо після жовтня 2011 року – 30 років).

Розмір одноразової доплати складає 2410,17 грн. (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на 1 січня 2019 року (1497 грн.) помножений на коефіцієнт 1,61).

Виплата одноразової доплати до пенсії проводиться рівними частинами у березні та квітні 2019 року (у березні – 1205,09 грн.; у квітні – 1205,08 грн.).

Монетизація субсидій

В Україні з 1 березня 2019 року починається виплата готівкою субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно з порядком виплат, у березні 2019 року пенсіонери отримають субсидію за лютий 2019 року разом з пенсією через банк або через "Укрпошту".

Всі інші субсидіанти зможуть отримати субсидію з 12 березня у відділенні Ощадбанку за пред'явленням паспорта та ідентифікаційного коду.