Передпроектна пропозиція по реконструкції території маєтку Уварових та створення на її основі центрального селищного парку

ПОЯСНЮВАЛЬНА  ЗАПИСКА

Територія маєтку Уварових — аналіз середовища та проектні пропозиції щодо створення комфортної та знакової зони відпочинку.

Сучасне міське середовище має бути створено навколо людини, її потреб та інтересів. Метою створення архітектурного проекту міського простору є забезпечення оптимальних умов для діяльності людини у просторі та часі. Щоб реалізувати цю мету ми повинні проаналізувати потреби та прагнення мешканців міста та їх еволюцію у перспективі ближчих десятиріч, поєднати їх з можливостями міського середовища, визначити та реалізувати відсутні на даний час функції та складові.

Ми виходимо з твердження, що міській простір — це матеріалізована форма людських відносин, у певний час на певній території організація міського простору має відображати перспективну модель людських відносин та умов їх реалізації. Виключно засобами архітектури цю проблему не вирішити, але можна створити для цього підґрунтя.

Громадські та публічні простори відіграють велику роль у міському житті, зокрема у налагодженні людських відносин, нових знайомств і зв’язків

Зв’язки : між владою і городянами, між бізнесом і городянами, між культурою и городянами, між городянами за інтересами. Добре організовані громадські простори сприяють формуванню зв’язків між людьми, які базуються на спільних інтересах що в цілому посилює зв’язаність містян та сприяє утворенню громадського суспільства.

Динаміка переміщень людей містом,

 • переміщення, які мають на меті трудову діяльність характеризуються швидкістю, цілеспрямованістю. Вони мають слабий потенціал змішуваністі, тобто люди в них рідко знайомляться та створюють відносини та нові зв’язки.
 • переміщення з метою реалізаціі побутових потреб характеризуються вже меншою швидкістю та більшою змішуваністю, тобто люди в невеликій кількості все-ж створюють нові зв’язки
 • переміщення які відносяться до дозвілля мають найбільший потенціал змішуваності та утворення нових зв’язків. Дуже важливим аспектом є підгрунтя створення зв’язків, тобто за яким видом діяльності формується нова субсистема.

Міське середовище впливає на формування особистості. Воно має надавати можливість для спілкування, прояву кращих здібностей(фізичного, творчого, інтелектуального та духовного розвитку) самореалізації, здорового відпочинку. Як що не надати людям цих можливостей, як підґрунтя починають виступати різні шкідливі активності, такі як паління, алкоголь, наркотики, бо людям необхідна спільна діяльність для встановлення та підтримання зв’язків.

Створюючи у міському просторі підгрунтя для здорових активностей ми тим самим даємо людям можливість для підвищення рівня свого життя. Так, досліджуючи як встановлюются нові зв’язки між людьми, ми приходимо до розуміння суті та важливості для міста публічних та громадських просторів.

Територія маєтку Уварових прилягає до центральної частини селища Ворзель в районі залізничного вокзалу. Оточена вулицями Великого Жовтня, Радянська, Червоноармійська, Лібкхнета

Вул. Великого Жовтня — основна транспортна артерія міста, де знаходиться залізничний вокзал, територія санаторію Зірка, декілька магазинів та школа. Як і по всьому селищі, на цій та інших трьох вулицях переважає садибна житлова забудова.

Маєток Уварових розташований в зеленій зоні міста, та оточений наступними об’єктами:

 • південь: вул. Червоноармійська — садибна житлова забудова,
 • схід: вул. Лібкхнета — територія школи №5
 • північ: вул. Великого Жовтня — залізничні колії, залізнична станція
 • захід: вул. Радянська — садибна житлова забудова.

Безпосередньо біля будинку розташована літня сцена, трохи далі (ближче до школи) — меморіал загиблим у Великій Вітчизняній Війні.

Технічний стан території: вся територія маєтку знаходиться в лісовій зоні, на території існують базові елементи благоустрою: вимощено декілька доріжок (переважно перед самим будинком), решта доріжок, що прокладені через парк, є стихійними, є дитячий майданчик (знаходиться в дальньому кутку території біля приміщень технічного характеру, є літня сцена (в дещо занедбаному стані) та мощена територія перед нею, відсутнє будь-яке освітлення. Також на території маєтку знаходиться дачний будинок сім’ї Уварових, що є визначним місцевим об’єктом.

Отже можна стверджувати, що територія має значний потенціал розвитку як привабливого повноцінного парку, так і як культурний центр селища.

Враховуючи вищевикладене слід розробити комплекс планувальних та соціальних заходів для перетворення території у популярне місце відпочинку як для жителів, так і для гостей селища:

 • естетична ідеологія — територія має відповідати статусу центрального парку та підкреслювати значимість основного об’єкту — будинку сім’ї Уварових,
 • доступність та рівні можливості — територія має бути доступною для всіх, незважаючи на віковий, соціальній чи фінансовий стан,
 • функціональність та привабливість — територія має задовольняти максимально можливий попит та пропонувати максимальне число сценаріїв проведення часу,
 • комфорт та безпека — територія має бути комфортною для людей, нести в собі ознаки як активної, так і пасивної безпеки.

Естетична ідеологія

Основним об’єктом всієї території є будівля маєтку Уварових, оточена привабливою зеленою територію. Тому було прийнято рішення слідувати основному архітектурному стилю та не перевантажувати територію великими відволікаючими елементами — всі запропоновані елементи парку не є домінантними, а лише підкреслюють красоту території та її основного об’єкту.

Також врахована наявність меморіалу захистникам Вітчизни та необхідність створення там відповідної атмосфери, створивши спокійне та не відволікаюче оточення.

            Доступність та рівні можливості

Розробляючи проект реконструкції значна увага зверталася на фактори, які вказують на те, що це місце має всі можливості стати популярною зоною відпочинку та проведення дозвілля різними групами населення: наявність високих зелених насаджень (дерева), зручне місцерозташування та транспортна доступність (центр міста поряд з основними транспортними артеріями). Зважаючи на наявність значної ритмічності у відвідинах території шкільними групами та просто мешканцями, що повязано з функціонуванням будинку культури, запропоновано розширити існуючу парковку біля залізничних колій, та створити майданчик для висадки пасажирів безпосередньо на тротуарі біля території, що дасть змогу безпечно виходити з авто навіть великим шкільним групам.

Ще одним важливим фактором якісного простору є універсальний дизайн. Основа цього поняття — мінімізація бар’єрів для різних груп населення (діти, люди похилого віку, вагітні та батьки з колясками, люди з інвалідністю). Тому в проекті всі перепади висот згладжені з мінімальним кутом нахилу.

Функціональність території, її привабливість для різних соціальних груп

Важливим фактором якісної та привабливої території в межах міста чи селища є її функціональне призначення. Території без такого фактору є закинутими та спустошеними: вони створюють негативний образ міста, притягують різні антисоціальні групи населення, погано впливають на привабливість міського простору в цілому.

В пропонованому проекті основними функціональними зонами є:

 • дитячий майданчик для дітей молодшого та старшого віку — для дитячого дозвілля
 • спортивний майданчик — для активного дозвілля
 • лавки та ротонди — для пасивного відпочинку та спілкування
 • відкритий концертний майданчик — для проведення різноманітних культурно-розважальних заходів
 • церемоніальна зона — для проведення приватних урочистих подій
 • будинок-музей Уварових

Концертну зону пропонується залишити, покращивши її естетичні та акустичні якості, що дасть змогу проводити різноманітні концерти, виступи, і т.д.

Однією з пропозицій є також створення урочистої церемоніальної зони позаду будинку, що дасть змогу проводити різні як міські, так і приватні заходи: весільні церемоніії, дні народження, інші урочистості. Також ця зона стане якісним доповненням існуючого концертного майданчика.

Усі перелічені зони дають можливість проведення дозвілля різними способами в залежності від вподобань та приналежності до тієї чи іншої соціальної групи, спілкування та навчання в своїй соціальній групі.

В цілому, наведені зони перетворять територію маєтку у справжній повноцінний та популярний парк.

Комфорт та безпека

Теорія розбитих вікон мовить — криміналістична теорія, що описує залежність оточення до проявів антисоціальної поведінки та відчуття комфорту, щастя та безпеки.

 Запропоновані проектні пропозиції створюють образ комфортної та безпечної території для проведення часу. Наявність різноманітних зон дозвілля для різних груп населення, освітлення в темну пору доби, наявність привабливоих планувальних рішень як території вцілому, так і окремих її елементів покращують настрій людей та прямо зменшать прояви антисоціальної поведінки.

Також, реконструкція прямо підвищить антропогенну безпеку середовища — зникнуть відкриті каналізаційні люки, глибокі ямі та небезпечні нерівності.

 

Аналіз соціальних факторів:

Фактори небезпеки

Через всю територію маєтку Уварових прокладені стихійні стежини, якими постійно користуються мешканці. Стежини не мають ніякого покриття, мають нерівну поврехню.

Дитячий майданчик розташований в дальньому його кінці біля приміщені технічного призначення (гаражі та виробничі кімнати).

Територія маєтку не має освітлення, що може призвести до травматизму та робить територію візуально небезпечною у темний час доби.

Незважаючи на постійне відвідування маєтку різними туристичними та екскурсійними групами, паркомісць в зоні доступності недостатньо, також відсутні облаштовані згідно норм безпеки місця висадки пасажирів та відстою автобусів (для великих груп).

Шляхи поліпшення ситуації:

Прокладення доріжок з рівним та безпечним покриттям згідно з існуючих стихійних маршрутів.

Перенесення території дитячого майданчику до більш безпечної та екологічно чистої зони, поряд з пішохідними доріжками.

Встановлення системи освітлення для темного часу доби.

Організація зручного місця висадки пасажирів, майданчику для накопичення людей перед територією, організація парковки та місця відстою габаритного транспорту.

Фактори дискомфорту:

Брудні та слизькі стихійні пішохідні доріжки після дощової погоди, пил на доріжках в суху погоду.

Шум від залізниці, та вулиці, що проходить повз.

Відсутність місць де можна сховатися від “некомфортної” погоди (дощ/значна спека).

Дитячий майданчик розташований в некомфортному місці поряд з технічними приміщеннями.

Шляхи поліпшення ситуації:

Прокладення доріжок з рівним та безпечним покриттям згідно з існуючих стихійних маршрутів.

Створення за допомогою зелених насаджені природнього шумового бар’єру від залізниці та дороги.

Створення місць відпочинку з накриттям для захисту від непогоди (так звані альтанки).

Перенесення території дитячого майданчику до більш безпечної та екологічно чистої зони, поряд з пішохідними доріжками.

Фактори, що створюють нерівні можливості для населення:

Стихійні пішохідні доріжки, що викликають труднощі у вагітних, людей літнього віку та людей з колясками.

Відсутність дитячого майданчику для дітей старшого віку, спортивних зон, функціональних зон для інших груп населення.

Відсутність зон відпочинку безпосередньо в зеленій зоні.

Шляхи поліпшення ситуації:

Прокладення доріжок з рівним та безпечним покриттям згідно з існуючих стихійних маршрутів.

Створення нових функціональних зон відпочинку для різних категорій населення.

Створення місць відпочинку в “глибіні” парку — безпосередньо в зеленій зоні.

Фактори нераціонального використання

Відсутність стратегії розвитку та функціонування території загалом.

Наявність великого простору, що не несе функціонального навантаження, а слугує лише фоном до самого будинку.

Занедбана літня сцена з поганою акустикою.

Дитячий майданчик біля технічної зони.

Шляхи поліпшення ситуації:

Розробка загальної стратегії розвитку та позиціонування парку.

Зонування території та її поділ на функціональні частини.

Реконструкція літньої сцени та прилеглої глядацької зони.

Перенесення території дитячого майданчику до більш безпечної та екологічно чистої зони, поряд з пішохідними доріжками.

Читайте также: