Передпроектна пропозиція по реконструкції території провулку Курортного

ПОЯСНЮВАЛЬНА  ЗАПИСКА

Провулок Курортний — аналіз середовища та проектні пропозиції щодо створення комфортної та знакової зони відпочинку.

Сучасне міське середовище має бути створено навколо людини, її потреб та інтересів. Метою створення архітектурного проекту міського простору є забезпечення оптимальних умов для діяльності людини у просторі та часі. Щоб реалізувати цю мету ми повинні проаналізувати потреби та прагнення мешканців міста та їх еволюцію у перспективі ближчих десятиріч, поєднати їх з можливостями міського середовища, визначити та реалізувати відсутні на даний час функції та складові.

Ми виходимо з твердження, що міській простір — це матеріалізована форма людських відносин, у певний час на певній території організація міського простору має відображати перспективну модель людських відносин та умов їх реалізації. Виключно засобами архітектури цю проблему не вирішити, але можна створити для цього підґрунтя.

Громадські та публічні простори відіграють велику роль у міському житті, зокрема у налагодженні людських відносин, нових знайомств і зв’язків

Зв’язки : між владою і городянами, між бізнесом і городянами, між культурою и городянами, між городянами за інтересами. Добре організовані громадські простори сприяють формуванню зв’язків між людьми, які базуються на спільних інтересах що в цілому посилює зв’язаність містян та сприяє утворенню громадського суспільства.

Динаміка переміщень людей містом,

 • переміщення, які мають на меті трудову діяльність характеризуються швидкістю, цілеспрямованістю. Вони мають слабий потенціал змішуваністі, тобто люди в них рідко знайомляться та створюють відносини та нові зв’язки.
 • переміщення з метою реалізаціі побутових потреб характеризуються вже меншою швидкістю та більшою змішуваністю, тобто люди в невеликій кількості все-ж створюють нові зв’язки
 • переміщення які відносяться до дозвілля мають найбільший потенціал змішуваності та утворення нових зв’язків. Дуже важливим аспектом є підгрунтя створення зв’язків, тобто за яким видом діяльності формується нова субсистема.

Міське середовище впливає на формування особистості. Воно має надавати можливість для спілкування, прояву кращих здібностей(фізичного, творчого, інтелектуального та духовного розвитку) самореалізації, здорового відпочинку. Як що не надати людям цих можливостей, як підґрунтя починають виступати різні шкідливі активності, такі як паління, алкоголь, наркотики, бо людям необхідна спільна діяльність для встановлення та підтримання зв’язків.

Створюючи у міському просторі підгрунтя для здорових активностей ми тим самим даємо людям можливість для підвищення рівня свого життя. Так, досліджуючи як встановлюются нові зв’язки між людьми, ми приходимо до розуміння суті та важливості для міста публічних та громадських просторів.

Опис середовища

Пішохідний пров. Курортний знаходиться в самому центрі селища Ворзель та з’єднує між собою вул. Великого Жовтня та вул. Кленову (був. Леніна) в районі залізничного вокзалу.
Вул. Великого Жовтня — основна транспортна артерія міста, де знаходяться приміщення Селищної Ради, залізничний вокзал, основні магазини та території санаторіїв. Основа житлової забудову — приватні садиби, будується декілька багатоквартирних будинків. Ця вулиця йде вздовж залізничної колії, виводить транспортні потоки до траси Ковель-Київ, по ній прокладено маршрут маршрутного таксі № 424 “Ворзель — Академмістечко”.
Вул. Кленова йде паралельно вул. Великого Жовтня, також має вихід до траси Ковель-Київ. На вулиці зосереджені здебільшого приватні будинки, будується декілька багатоквартирних будинків, також є санаторії та заклади побутового обслуговування населення. На перетині з пров. Курортним розташований санаторій.

Пров. Курортний розташований в зеленій зоні міста, та оточений наступними об’єктами:

 • південь: вул. Великого жовтня, зупинка маршрутних таксі, залізничний вокзал, облаштований назений пішохідний перехід через залізницю на іншу сторону міста, декілька маленьких магазинчиків з товарами швидкооборотної групи (снеки, слабоалкогольні та безалкогольні напої), та продуктовий магазин, є аптека
 • схід: недобудований та заморожений готельний комплекс, на фасаді з виходом до вул Великого жовтня працює великий продуктовий магазин. Боковий фасад замороженого будівництва виходить безпосередньо на пров. Курортний, огороджений бетонним парканом. Ближче до вул. Кленова розташована зелена зона, теж огороджена парканом.
 • північ: вул. Кленова, продовження пішохідного провулку далі на північ, територія санаторію “Ворзель” (діючий), газорозподільча станція, що виконує функції смітника, закинуте будівництво та зелена зона.
 • захід: зелена зона одного із закритих санаторіїв, меморіальний комплекс жертвам Чорнобильської трагедії.

 

Аналіз соціально негативних факторів середовища та пропозиції по їх усуненню

Технічний стан провулку: розбите мощення часів Радянського Союзу, розбиті підпірні стінки незрозумілого призначення, відсутність системи освітлення території, занедбані зелені насадження (кущі та трав’яне покриття) занедбаний дитячий ігровий майданчик.

            Роблячи висновок можна стверджувати, що не зважаючи на розташування провулку практично в самому центрі селища та неподалік від точок тяжіння людей (мерія, зупинки громадського транспорту — маршрутки та залізниця, продуктових магазинів та великих зелених зон) його територія перебуває у значному занедбаному стані: провулок не є привабливим для людей, є ознаки соціальної та антропогенної небезпеки.

            Враховуючи вищевикладене слід розробити комплекс планувальних та соціальних заходів для покращення якості як технічного, так і соціального стану цього провулку з таких точок зору, як:

 • естетична ідеологія — територія має виглядати сучасно та якісно, сприйматися людьми як центр селища
 • доступність та рівні можливості — територія має бути доступною для всіх, незважаючи на віковий, соціальній чи фінансовий стан,
 • функціональність та привабливість — територія має задовольняти максимально можливий попит та пропонувати максимальне число сценаріїв проведення часу,
 • комфорт та безпека — територія має бути комфортною для людей, нести в собі ознаки як активної, так і пасивної безпеки, відповідати поняттю “безпечний простір”

Естетична ідеологія

Незважаючи на те, що територія провулку знаходиться в зеленій зоні серед високих та привабливих дерев, оточення провулку є досить депресивним: незавершене будівництво, будівлі в типовому радянському промисловому стилі та бетонні паркани не є тими об’єктами які мають домінувати в центрі сучасного селища. Тому було прийнято рішення за допомогою яскравих кольорів та архітектурної пластики створити на алеї святкову атмосферу, що відповідає назві провулка та ідеології Ворзеля, як курорту — територія має бути по справжньому курортною — “щасливою”, “радісною” та викликати у людей позитивні емоції.

Головним чином естетичне рішення спрямоване на аудиторію до 35-40 років, яка має досить пропрасований погляд.

 

Доступність та рівні можливості

Розробляючи проект реконструкції значна увага зверталася на фактори, які вказують на те, що це місце має всі можливості стати основною зоною відпочинку та проведення дозвілля різними групами населення: наявність високих зелених насаджень (дерева), зручне місцерозташування та транспортна доступність (центр міста поряд з основними транспортними артеріями), наявність місць розвитку комерції (магазини/кафе).

Ще одним важливим фактором якісного простору є універсальний дизайн. Основа цього поняття — мінімізація бар’єрів для різних груп населення (діти, люди похилого віку, вагітні та батьки маленькими дітьми та колясками, люди з інвалідністю). Тому в проекті відсутні будь-які сходи, окрім місця входу на територію вокзалу — там пропонується пандус. Всі перепади висот згладжені та з мінімальним кутом нахилу. Зважаючи на закордонний досвід пропонується на місці перетину вул. Великого Жовтня від провулку до вокзалу зробити перехід з підвищенням рівня мощення до рівня тротуару, розширивши його та спроектувавши в одному стилі з усією алеєю.

 

Функціональність території, її привабливість для різних соціальних груп

Важливим фактором якісної та привабливої території в межах міста чи селища є її функціональне призначення. Території без такого фактору є закинутими та спустошеними: вони створюють негативний образ міста, притягують різні антисоціальні групи населення, погано впливають на привабливість міського простору в цілому. Загальна функція, пропонована в проекті — створення центральної пішохідної вулиці з акцентом на здорове дозвілля.

В пропонованому проекті основними функціональними зонами є:

 • дитячий майданчик — для дозвілля з маленькими дітьми,
 • спортивний майданчик — для активного дозвілля,
 • алея гойдалок — для пасивного відпочинку людей всіх вікових груп,
 • паркові лавки — для пасивного відпочинку та спілкування людей всіх вікових груп,
 • парковий променад — для спокійних прогулянок в стороні від активної частини провулку та для доступу до меморіалу жертв Чорнобильської трагедії
 • зона настільних ігор — для інтелектуального розвитку та спілкування і спільної роботи

Всі перечисленні зони дають можливість проведення дозвілля різними способами в залежності від вподобань та приналежності до тієї чи іншої соціальної групи, спілкування та навчання в своїй соціальній групі.

Зважаючи на те, що в селищі Ворзель відсутній такий об’єкт як центральна площа, було прийнято рішення частину алеї перетворити на одну загальну площу, що може використовуватися як місце зборів, творчого самовираження, тощо. Також наявність такої зони дасть можливість створити центральне ядро всього провулку, що підвищить значимість всієї території загалом.

В цілому, наведені зони окреслюють пров. Курортний як сучасну центральну частину селища для проведення дозвілля на свіжому повітрі.

 

Комфорт та безпека

Теорія розбитих вікон  — криміналістична теорія, що описує залежність оточення до проявів антисоціальної поведінки та відчуття комфорту, щастя та безпеки, широко використовується в західних країнах як основа вирішення проблем занепаду територій.

Згідно з теорією, перетворення непривабливих територій у привабливі прямо впливають на настрій людей та навіть на криміногенну обстановку, зменшують прояви антисоціальної поведінки.

 Пропоновані проектні пропозиції створюють образ комфортної та безпечної території. Наявність різноманітних зон дозвілля для різних груп населення, освітлення в темну пору доби, наявність привабливих планувальних рішень як території в цілому, так і окремих її елементів покращують настрій людей та прямо зменшать прояви антисоціальної поведінки.

Також, реконструкція прямо підвищить антропогенну безпеку середовища — зникнуть відкриті каналізаційні люки, глибокі ямі та небезпечні нерівності.

Читайте также: