100 днів голови та її команди

Останнім часом неофіційний звіт за 100 днів при владі став нормою. І хоча за цей період реально лише заглибитися в суть проблем, поставити перед собою цілі і напрацювати в загальних рисах шляхи їх досягнення, все ж він може стати маркером для громади — чи правильно ми рухаємося, чи є позитивні зрушення… Обговоренню саме цих питань була присвячена розмова з Ворзельським селищним головою Ларисою Федорук. І хоча вона скромно наголошує на тому, що особливо похвалитися нема чим — у читача буде можливість визначитися самостійно — як оцінити.

Селищний голова - Лариса Федорук

Селищний голова — Лариса Федорук

100 днів  голови та її команди

 

 

 

 

 • З моменту виборів швидко промайнуло майже  п’ять місяців. Що за цей час відбулося? З чого почнемо? Набутків чи проблем?

— На ознайомчий період  часу особливо і не було. Проблеми селища чітко вималювалися ще під час зустрічей з виборцями. Так що до них треба було братися зразу, вивчаючи… в процесі. Перш за все, це водопостачання, каналізування, благоустрій території…

 • Як взагалі розставляється пріоритетність питань? Адже в соціальних мережах шириться дискусія — з чого треба починати: прикрашати Ворзель парками і скверами або вирішувати суто прагматичні питання: води або доріг. З чим до Вас найчастіше звертаються?

— Краще сказати, з чим до нас не звертаються! (Посміхається — прим. автора) Навіть з суто побутовими проблемами приходять.  Якщо ж дерево впало, то намагаємося надати термінову допомогу. Коли сусід із сусідом не можуть поділити межу, теж виїжджаємо. Але є такі проблеми, які мають глибоке коріння. Мене вражало під час зустрічей з виборцями, що навіть мешканці Учгоспу або Кичеєва просили: зробіть хоча б що-небудь із центром селища, аби воно мало належний вигляд. Відверто кажучи, мені було навіть приємно, що люди не тягнуть «рядно на себе», а вболівають за спільне. Це місця,  де можна разом зібратися, запросити друзів… Тому на даний час, порадившись з депутатським корпусом, було прийнято рішення почати наведення ладу в центрі селища, розраховуючи на власні ресурси. Це стосується проспекту Курортний і парку біля Уварівського дому.

 • А бюджетні кошти закладені на весь комплекс робіт чи тільки на проведення проектних?

— Наразі на проектні роботи. В той же час благоустрій селища передбачає і водозабезпечення. Зараз ми підготували всю належну документацію і, власне, спільними зусиллями із Бучею, подали її на отримання державного фінансування за спеціальними програмами реконструкції водогонів, прокладання доріг. Не забули і про  утеплення  школи № 5.

 • Є ще одне болюче питання, яке турбує ворзелян. Це Генеральний план.  Чи є воно в пріоритеті  роботи  селищної  ради?

— Хотілося б зазначити, що документ, навколо якого йдуть баталії, насправді не є  Генеральним планом, а лише  змінами до нього. А де оригінал? Невідомо. Ми звернулися до архіву Ірпінської міської ради,  Діпроміста, до всіх можливих установ, щоб надали інформацію про наявність затвердженого генплану селища. Якщо вдасться вирішити дане питання, то будуть вироблені  чіткі норми забудови, що враховуватимуться під час проектування та  будівництва. А зараз до нас йдуть люди з нових багатоповерхівок із скаргами на відсутність дитячих майданчиків чи парковок. Але рада ці питання не в змозі регламентувати постфактум.

 • Як відомо, при прийнятті будь-якого генплану, і це стосується не тільки Ворзеля, а по-моєму всіх населених пунктів України, завжди виникають різні кола зацікавлених осіб, які намагаються провести на рівні планування свої інтереси. Як ви вважаєте, вам вдасться обійти або розв’язати цей клубок протиріч?

 — На мій погляд, треба виходити з того, що генеральний план — це документ, без якого громада не може рухатися вперед, не вирішується дуже багато питань пересічних жителів Люди не можуть отримати право власності навіть на існуючі ділянки. Не можемо узаконити й ділянки під житлову забудову. Так не можна, щоб від конфлікту інтересів страждали люди.  Саме тому потрібно відкинути власні амбіції чи бізнес-інтереси, а шукати компромісні рішення, враховуючи, що цей документ приймається на роки, має надати перспективу селищу.

 • Якими ще загадками Вас здивував Ворзель?

— Дуже багато. В чиєму  підпорядкуванні чи власності  знаходиться той чи інший заклад або земельна ділянка? Власники по кілька разів помінялися і щоб їх знайти, треба пройти по безкінечному ланцюжку. Хоч слідче агентство відкривай (Сміється — прим. автора) Окрім цього, дуже багато інформації, яка мала б знаходитися в селищній раді,  перебуває на руках у мешканців. Це стосується людей, які свого часу працювали в селищній раді і, поступаючись місцем іншим, забирали із собою важливу документацію і навіть зараз бояться відпустити її з рук .  Те саме сталося і з проектом комплексу біля Курортного проспекту, на який десять років тому  із бюджету було витрачено сотні тисяч гривень. Сьогодні, коли селище обговорює проект реконструкції проспекту Курортний , вийшов на поверхню і попередній проект , уже колись проголосований радою.

 • Ми говоримо зараз про проекти. А головне, щоб вони були реалізовані.

— Безперечно, ми хочемо, щоб в цьому році проекти , які були представлені в ескізах громаді, втілити в життя. Будемо намагатися власним фінансовим ресурсом реалізувати заплановане, але не відмовимось від підтримки небайдужих громадян. Окремо варто зауважити, що поряд з реалізацією даних проектів  будемо проводити і роботи , які  забезпечуватимуть життєдіяльність селища, а це і  вирішення питання з водопостачанням та водовідведенням , асфальтуванням, благоустроєм.  Кошти передбачені у бюджеті  на 2016 рік.

 • Враховуючи сьогоднішню скруту, все ж більше доведеться покладатися на власні можливості. У Вас уже є бачення додаткових джерел наповнення бюджету?

— Місцеві податки – це левова частка доходу селища. З цією метою ми зараз посилено працюємо над створенням реєстру юридичних і фізичних осіб у селищі для здійснення систематичного контролю за сплатою податків. Крім того, ведемо перемовини з тими бізнесменами, що працюють у Ворзелі, а  зареєстровані деінде, та схиляємо їх до перереєстрації. Ми плануємо створити раду підприємців, до складу якої увійдуть люди , які найбільше податків сплачують у місцевий бюджет. Наразі нас найбільше цікавить питання сплати пайової участі. Сподіваємося, що забудовники  не забаряться, адже ці кошти підуть на розвиток інфраструктури. Це все наші надходження і поповнення бюджету.

 • Яким чином вирішується питання з інформаційним забезпеченням?

— Зараз ми займаємося поновленням роботи  сайту. Не уникаємо спілкування із мешканцями через Фейсбук. Останнім  рішенням ради  передбачили кошти  на забезпечення  інформаційних потреб громади. Враховуючи те, що у Ворзелі багато людей літнього віку, які не користуються інтернетом, плануємо і друковане видання.

 • Поділіться, будь ласка, Вашим баченням щодо подальшого розвитку селища. Невже воно стане житловим масивом, чим лякають місцевих жителів?

— Ми всі однаково зацікавлені, щоб Ворзель розвивався як курортна перлина Київщини. Але одного бажання мало. Потрібно  працювати у даному напрямку.

 • Якщо вже ми заговорили про перспективу. Як ви вважаєте, наші заказники зможуть в майбутньому стати принадою селища і відродити його курортну славу?

— У тому вигляді в якому вони є наразі — однозначно ні. Наша біда — сухостій і захаращеність, стихійні сміттєзвалища — процвітає і в заказниках. Вони поступово з окраси селища перетворюються на джерела екологічної небезпеки. І головне — ніхто, крім нас самих, їх не облаштує, не поновить молодими насадженнями. Курорт — це не тільки  статус, а й величезна  праця і кошти. Чим більше громада вкладе у відродження, тим більше отримає, враховуючи в якому стані зараз перебуває держава.

 • Так, і процес децентралізації — передачі основної маси питань на місця — це підтверджує. А Ви думали над тим, як розібратися з житловою проблемою у селищі. На жаль, так склалися обставини в нашій країні, що людей, які потребують житло прибуває, а їх вирішення лягає на плечі місцевої влади. Не таїна, що за роки незалежності виросла ціла черга пільговиків, які так і не побачили покращення умов життя. Ну хоча б ті чорнобильці чи афганці. А зараз до них доєдналися і учасники АТО. Як на мене, зараз це проблема з проблем.

— До мене на днях прийшла жінка. Каже, що віддала Ворзелю все своє життя і ніколи нічого не вимагала, не просила. Але зараз терпіти вже несила: в невеличкому будинку живуть три покоління сім’ї  — один у одного на голові. Я впевнена, що таких у селищі дуже багато. Учасники АТО на даний час у пріоритеті, а чорнобильці і ті ж афганці ображаються — вони теж ризикували своїм життям. На останній сесії ми створили комісію для проведення моніторингу вільних та самовільно зайнятих ділянок. До неї увійшли  члени земельної комісії та працівники виконкому. Головне завдання даної комісії буде полягати у виявленні нецільового використання вільних земельних ділянок та з’ясування їхніх  власників. Адже в тому стані обліку, який на даний час існує, розібратися із земельними питаннями практично неможливо. Сподіваємось, що з прийняттям даного рішення  нам вдасться  відшукати резерв землі для часткового  задоволення потреб зазначеної категорії громадян.

 • Зрештою, структуризація майна і ресурсів селища є нагальною потребою. Чи повернуться до комунальної власності ті об’єкти, що відійшли у відання Ірпеня? Зокрема, йдеться про дошкільні заклади , бібліотеку, Уварівський дім.

— Ми зверталися до Ірпеня з проханням повернути дані установи, прийняли  рішення ради, але отримали відмову. Приводом для неї стало  питання об’єднання громад. Як відомо, двома рішеннями попередніх сесій Ворзельської селищної ради визначився наш курс ввійти до складу  Бучанської  об’єднаної громади. На останній сесії рада відмовила Ірпеню у наданні згоди на створення об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром у місті Ірпінь.

 • А то виходить повний дисонанс – культурний центр Ворзеля разом з музеєм не належить самому Ворзелю.

— На даний час — так. Наша співпраця здійснюється лише на принципах порозуміння. Зрозуміло, що ускладнена реалізація тих чи інших програм щодо культурної спадщини селища, позакласної роботи з дітьми.  «Уварівський дім» — це на даний час єдиний публічний і культурний заклад селища. На перспективу має відбутися розмежування. Музей-садиба Уварових має служити як музей, де проходитимуть виставки, тематичні заходи.  А для культурного осередку треба шукати окреме приміщення.

 • Скажімо, на території санаторію «Зірка» руйнується прекрасна будівля клубу. Чи щось планується радою з даного приводу?

— Підготовлено позов щодо стягнення заборгованості по оренді землі. У разі задоволення позову можна порушувати питання перед боржником про вилучення майна .

 • З центром ми трохи розібралися. Але ж у нас є ще і Учгосп, і Кичеєве. Їхнє населення завжди залишалося, як то кажуть, «за бортом».

— Мешканці мікрорайону, де розташований відокремлений підрозділ «Навчально-дослідне господарство «Ворзель», а це в основному колишні та теперішні працівники  господарства, постійно звертаються зі скаргами до Ворзельської селищної ради стосовно неналежного утримання та використання житлових будинків, функціонування  інженерних мереж, упорядкування прибудинкової та  прилеглої території . На сьогоднішній день дані об’єкти знаходяться у занедбаному стані та потребують капітального чи поточного ремонту. Селищна рада  звернулася до керівництва НУБІПу (аграрний університет – прим. автора) з пропозицію про пришвидшення  процедури передачі вказаних об’єктів до комунальної власності Ворзельської селищної ради, а саме: гуртожитків, житлових та нежитлових будівель, водонапірної башти, водопровідних та каналізаційних мереж, КТП, які перебувають  на балансі навчально-дослідного господарства «Ворзель».

  Жителі Учгоспу взагалі опинилися у незрозумілому становищі: територіально знаходяться у селищі , обслуговуються   Ірпінським   ЖЕКом, який, як говорять жителі,  і дорогу до них забув, а за вирішенням проблем звертаються до селищної ради. Тому розглядаємо можливість повернення до громади селища даних будівель та подальшої передачі на обслуговування Ворзельському ЖЕКу.  Наразі комунальне підприємство селища проводить вивчення даного питання   з метою  прийняття подальших рішень, особливо в частині комунального обслуговування. На часі стоїть питання створення   ОСББ. Оскільки досвід діяльності уже восьми  існуючих  по Ворзелю показав їхню ефективність. Плануємо, що до цієї роботи будуть залучені і депутати, щоб в тих округах, де є багатоквартирні будинки роз’яснити людям в чому переваги створення організацій власників багатоквартирних будинків. Зокрема, це можливість участі у державних програмах, в тому числі утеплення.

 • Ну і Кичеєве. Які там зрушення?

— Щодо Кичеєвого, то зараз у даному мікрорайоні  розглядаємо можливість зведення житла для учасників  АТО, де у проекті будівництва передбачити   аптеку та медамбулаторію.  Фактично йде лише підготовчий процес: вивчення можливості підключення комунікацій без шкоди для мешканців. У наших планах і благоустрій Березового гаю. Як природний парк там не треба великих капіталовкладень. Але розчистити сухостій, зробити підсадку молодняка, прокласти доріжки, встановити лавочки  і сцену. Є позитивні зрушення у питанні збереження Будинку композиторів. На останній сесії була затверджена угода про співпрацю між Ворзельською селищною радою, Національною Спілкою композиторів та Будинком творчості композиторів «Ворзель». Угода – це платформа, на основі якої ми будемо спільно діяти з однією метою – зберегти цілісний комплекс Будинку композиторів. Якщо все буде добре, то отримаємо кошти на відродження Будинку композиторів – у всякому разі пакет документів на отримання гранту ми нещодавно підготували і подали.

 • На початку розмови Ви казали, що особливо нема чим похвалитися. Дійсно, поки що нема якихось збудованих об’єктів. Здебільшого плани. Та не буде планів, не буде й їх реалізації.

— Так. Хочеться зробити все і якнайшвидше. Маємо надію, що об’єднання з Бучанською громадою теж спрацює на прискорення  змін на краще. Покладаємося в цьому плані і на громаду Ворзеля. От зараз місцеві жителі займаються розробкою проекту парку «Перемога». Не забуваємо і про дитячий садок, що будується. Ведемо перемовини, щоб даний заклад був комунальним. Вивчаємо технічну можливість встановлення світлофорного об’єкту на трасі Київ- Ковель, у місці концентрації ДТП. Вирішено найболючіше питання – це функціонування трансформаторних підстанцій , які знаходились на балансі селищної ради, а технічної можливості щодо їхньої експлуатації не мали. Тому було прийнято рішення ради про  передачу даних  трансформаторних підстанцій  у відання Ірпінського підрозділу ПрАТ  « Київобленерго».

 • Що найближчим часом побачать ворзеляни?

— Всі питання, що стосуються наведення порядку в селищі після зими. Першим об’єктом з прибирання став проїзд під залізницею. Це найбільш аварійно-небезпечна ділянка, тому її першочергово очистили від сміття, щоб створити нормальні умови для проїзду автотранспорту. На часі – двомісячник благоустрою, проведення  ямкового ремонту доріг,  продовження зняття аварійних та сухостійних дерев. Нами розробляється  проект дороги по вул. Кленова(Леніна)  та кільцевої розв’язки на перехресті вулиць Ватутіна і Київської, згідно з яким вулиця Кленова (Леніна) стане проїзною. Ворзельська селищна рада надала пропозиції щодо фінансування у 2016 році об`єктів  будівництва по селищу Ворзель за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій . На усі подані об`єкти є розроблена проектно-кошторисна документація та позитивні експертні висновки. Якщо вдасться залучити державні кошти, то це тільки позитивно вплине на вирішення проблемних питань. З першим теплом також почнемо роботи з прокладання водогонів на ділянках по вул. Ворошилова — від Дзержинського до вул. Радянської; вул.1-го Травня — від вул. К.Лібкнехта до вул.Радянської;. вул.Пушкінська — від вул.Островського до вул.Крилова; по вул.Тургенєва — від вул.Чкалова до вул.Будьонного  .

 • Дякую за інтерв’ю. Сподіваюся, що все задумане, невдовзі стане реальністю.

 

Спілкувалася Алла Багірова

Читайте также: